Dünya kablosuz ağ pazarının lideri TP-Link®, yeni ve çok güçlü bir WiFi menzil genişletici (range extender) modelini duyurdu. RE500 model adlı ürün, üstün genişletme aralığı, dört harici anteni ve gelişmiş son teknoloji donanımı ile WiFi menzilini –teorik olarak- 1300 metrekareye (14.000 ft2) kadar genişletebiliyor.

Yeni nesil kablosuz ağ standardı 802.11ac destekli olan RE500, büyük ev ve ofisler için ideal bir WiFi genişletme çözümü. Sadece WiFi menzilini genişletmekle kalmayan ürün, aynı zamanda çok yüksek kablosuz hız desteği de sunuyor. Toplamda 1900Mbps kablosuz hızlara (5GHz kanalında 1300Mbps, 2.4GHz kanalında 600Mbps) ulaşabilen RE500, eşzamanlı çift kanal desteği ile geleneksel menzil genişleticilere göre üç kat daha hızlı veri iletiyor. 3×3 MU-MIMO teknolojisine sahip olan cihaz, bekleme süresini azaltarak WiFi’a bağlanan her aygıt için verimliliği artırıyor. Bu güçlü teknik özelliklerle 4K video ve online oyun gibi uygulamalar, aynı anda ve sorunsuzca yapılabiliyor.

TP-Link RE500’ün üzerinde harici dört adet ve çift kanal destekli anten yer alıyor. Bu antenler 1300 metrekareye kadar (teorik olarak) WiFi menzilini genişleterek sabit bir bağlantı kurulmasını sağlıyor. Akıllı antenler, ağa bağlanan cihazların yerini saptayarak, o bölgeye yönelik WiFi’i yoğunlaştırıyor ve böylece kapsama alanını güçlendiriyor.

 

RE500’ün önemli özelliklerinden biri de kesintisiz çift kanal desteği sunabilmesi. Ana yönlendiricinin kanallarından biri aniden kesilse ve ana yönlendirici tek kanal yayınlayabilse bile RE500 çift kanal bağlantısını sürdürüyor. Bu sayede tüm cihazlar dengeli ve kesintisiz bir WiFi bağlantısı elde ediyor.

 

Ürün üzerinde bir adet Ethernet girişi yer alıyor. Böylece RE500 aynı zamanda bir erişim noktası olarak da hizmet verebiliyor. Kablolu bağlantının Ethernet kablosu ürüne takıldığında kolayca 3×3 MU-MIMO teknolojisine sahip, çift kanallı bir kablosuz erişim noktasına çevriliyor. Aynı zamanda bu girişe oyun konsolu, akıllı TV gibi cihazlar bağlanarak hızlı ve güvenli kablolu bağlantı oluşturuluyor.

Akıllı Sinyal Göstergesi

TP-Link RE500 menzil genişleticinin kurulumu da son derece kolay. WiFi kapsama alanını genişletmek için en uygun yeri saptayarak ürünü o noktaya yerleştirmek çok önemli. RE500 üzerinde yer alan akıllı sinyal göstergesi, kullanıcılara en uygun noktayı bulmakta yardımcı oluyor. Ayrıca TP-Link’in iOS ve Android uyumlu ücretsiz Tetheruygulaması sayesinde hem kurulum hem de RE500’ün ayarları ve kontrolü akıllı telefonlardan kolayca yapılıyor.

RE500’ün Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı 479 TL (KDV dahil) olarak açıklanıyor.

 Ayrıntılı bilgi için:

http://www.tp-link.com.tr/products/details/cat-10_RE500.html

TP-Link Hakkında:

1996 yılında kurulan TP-Link, günlük yaşamın her alanında yer alan güvenilir ağ cihazları ve aksesuarları üreten küresel bir şirkettir. 120’den fazla ülkeye dağıtım yapan ve dünya çapındaki yüz milyonlarca insana hizmet veren TP-Link şirketi, araştırma kuruluşu IDC raporlarında sürekli olarak WLAN ve genişbant CPE cihazlarında 1 numaralı üretici olarak yer almaktadır*.

Kanıtlanmış sağlamlık, performans ve değer mirası ile TP-Link, tüm bireylerin ağ konusundaki gereksinimlerini karşılayan bir ürün portföyü oluşturmuştur. Günümüzde halen gelişen internete bağlı yaşam tarzlarına uygun olarak, yarının taleplerini bugünden karşılamak üzere çalışmaya devam ediyor.

Aykut Taşdelen

2001 yılından beri eğitimcilik, yazarlık ve editörlük yapan Taşdelen halen kurucu ortağı olduğu kodKamp isimli firmada ve Bahçeşehir Üniversitesinde eğitimcilik kariyerine devam etmektedir. 2011’den beridir üniversitede bilgisayar programlama ve elektronik üzerine farklı lisans dersleri vermektedir. 11 farklı kitabı olan Taşdelen Microsoft’tan da 7 kez MVP ödülü almış ve Uluslararası .NET Birliğinde Türkiye ve MEA bölgesi yöneticiliği gibi görevler üstlenmiştir. Geçmişte PCWorld dergisinde yazarlık yapmıştır. Halen kurucu ortağı olduğu Softrik.TV ve TeknolojiDergisinde yayıncılık yapmaktadır.

Yazara ait tüm içerik