Qualcomm Incorporated’ın (NASDAQ:QCOM) bir iştiraki olan Qualcomm Technologies, ZTE ve China Mobile ile birlikte dünyanın ilk 3GPP R15 standardına uygun uçtan uca 5G NR Birlikte İşlerlik Veri Denemesi (IoDT) sistemini başarıyla tamamladıklarını duyurdu. China Mobile’in rehberliğinde gerçekleşen IoDT bağlantı denemesi China Mobile’in 5G Ortak İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşirken ZTE’nin 5G NR ticari baz istasyonunu ve Qualcomm Technologies’in 5G NR sub-6 GHz UE prototipi kullanıldı. Uçtan uca 5G NR sistemi 3GPP Release-15 5G Yeni Radyo katman 1 çerçevesine de uyumlu bir şekilde 3,5 GHz’de çalışırken 100MHz bant genişliğini de destekliyor ve ölçeklenebilir OFDM numerolojisi, yeni gelişmiş kanal kodlama ve modülasyon şemaları ve düşük gecikmeli, dahili yuva yapısı gibi özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Uçtan uca 5G NR IoDT sistemi 4G ağlarından gözle görünür derecede düşük hava arayüzü gecikmelerinde saniye başına çoklu gigabit tavan değerlerini en etkin şekilde yakalamak için tasarlandı. 5G NR teknolojilerinin kullanıma sunulması ile yüksek kalite video görüntüleme, sürükleyici sanal/zenginleştirilmiş gerçeklik deneyimleri gibi hali hazırda çok önemli hale gelen bağlantı gereksinimleri karşılanırken ayrıca yüksek güvenirlikli, otonom araçlar, drone’lar ve için düşük gecikmeli hizmetler ve endüstriye kontrol imkanları elde edilecek.

5G NR IoDT sisteminin başarılı bir şekilde ortak çalışabilir bağlantı sunması ile 5G NR teknolojilerinin ticari olarak kullanıma sunulmasından önceki aşamada önemli bir mihenk taşı geride bırakılırken 3GPP standartlarına uyumlu ağ ve cihazların da geliştirilmesini hızlandıracak bir adım atıldı.

Qualcomm Technologies, Inc. Başkan Yardımcısı ve QCT Başkanı Cristiano Amon gelişmeleri şöyle değerlendirdi: “Dünyadaki ilk uçtan uca 5G NR birlikte işlerlik özeliğine sahip  veri bağlantısını gerçekleştirmek 5G liderliğimizin ve standartlara uyumlu ticari ağların kullanıma sunulması için harcadığımız çabanın gerçek kanıtıdır. Qualcomm Technologies’in Çin’in kablosuz bağlantı endüstrisi alanındaki süregelen başarısına inancı tamken ZTE ve China Mobile ile birlikte çalışarak Çin’in 5G yolculuğunu hızlandıracağımız için çok heyecanlıyız.”

ZTE Teknolojiden Sorumlu Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan yardımcısı Xu Huijun ise “ZTE, 5G ekipmanlarının ve çözümlerinin ticari anlamdaki ilk tedarikçilerinden birisi olmayı hedefliyor. ZTE, endüstri ortaklarıyla birlikte çalışarak 5G teknolojisinin doğrulama ve ürün tabanlı gelişimi boyunca birçok ana teknolojinin, çözümün ve ağ modelinin doğrulanma süreçlerinde aktif olarak yer aldı. Qualcomm Technlogies, ZTE ve China Mobile ile birlilte çalışarak ulaştığımız dünyanın ilk 5G NR birlikte işleyen veri bağlantısı bu alandaki kararlılığımızı ve planlı çalışmanın sonuçlarını gösteriyor.” diyerek ZTE’nin 5G teknolojisinin ticarileşmesinde ne kadar önemli bir paya sahip olacağının altını çizdi.

China Mobile Communications Corporation Başkan Yardımcısı Li Zhengmao, Qualcomm Technologies ve ZTE ile gerçekleştirdikleri iş birliğini şu sözlerle değerlendirdi: “China Mobile endüstri ortakları ile birlikte çalışarak birleşik ve küresel bir 5G standardını yaygın hale getirme konusunda çok kararlı bir şekilde hareket ediyor. 3GPP 5G NR standartlarına uyumlu uçtan uca 5G NR birlikte işler bağlantı denemesi, 5G standartlarından üretime ve ticarileşmeye uzanan yolda önemli bir mihenk taşının geride bırakılması demek oluyor. China Mobile, aralarında Qualcomm Technologies ve ZTE’nin de bulunduğu endüstri liderleri ile birlikte çalışıp 5G ürünlerini olgunlaştıracak ve 5G endüstrisini başarıya ulaştıracak.”

Aykut Taşdelen

2001 yılından beri eğitimcilik, yazarlık ve editörlük yapan Taşdelen halen kurucu ortağı olduğu kodKamp isimli firmada ve Bahçeşehir Üniversitesinde eğitimcilik kariyerine devam etmektedir. 2011’den beridir üniversitede bilgisayar programlama ve elektronik üzerine farklı lisans dersleri vermektedir. 11 farklı kitabı olan Taşdelen Microsoft’tan da 7 kez MVP ödülü almış ve Uluslararası .NET Birliğinde Türkiye ve MEA bölgesi yöneticiliği gibi görevler üstlenmiştir. Geçmişte PCWorld dergisinde yazarlık yapmıştır. Halen kurucu ortağı olduğu Softrik.TV ve TeknolojiDergisinde yayıncılık yapmaktadır.

Yazara ait tüm içerik